60 éve nem volt olyan futam a NASCAR-ban, mint a mostani playoff-szakaszfinálé Bristolon

60 éve nem volt olyan futam a NASCAR-ban, mint a mostani playoff-szakaszfinálé Bristolon



A tökéletes ismeretlennek vágott neki a Cup Series mezőnye szombat éjjel (magyar idő szerint már vasárnap hajnalban) a Bristol Motor Speedwayen.

A verseny a rájátszás top 16-ös körének fináléja volt, amelynek leintése után négy pilóta elbúcsúzott a 2025-ös bajnoki címről szőtt álmaitól. A NASCAR pedig úgy döntött, ennél jobb alkalom nem is adódhatna arra, hogy egy vadonatúj összetételű és soha – ismétlem SOHA! – nem tesztelt abroncsot vessenek be.


A változtatás célja az volt, hogy több előzést és izgalmasabb versenyt generáljon. A pénteki edzésen még olybá’ tűnt, hogy a gumik amortizációja egyáltalán nem lesz számottevő.

Jött azonban a futam és vele az éjjeli, már jóval hűvösebb idő. A körülmények következtében pedig maximális fordulatszámon kezdtek kopni az abroncsok, ami odáig vezetett, hogy a NASCAR kénytelen lett menet közben egy extra szettet biztosítani minden csapat számára.

Mekkora volt az őrület? Nos, beszéljen erről két statisztikai adat:

  • Összesen 137 kört tettek meg az autók sárga zászló alatt, ami a legtöbb az 1965-ös szintén bristoli forduló óta.
  • A verseny átlagtempója 112.78 km/h volt. Ennél lassabb futamra utoljára 1974-ben került sor ezen a pályán.


A Bass Pro Shops Night Race névre keresztelt, összesen 3 óra 48 perc és 10 másodperc alatt lezajlott verseny végén Christopher Bell örülhetett a legjobban.

A Joe Gibbs Racing pilótája négy körrel a vége előtt vette át a vezetést, majd a leintés pillanatában 0,343 mp-et vert a másodikként befutott Brad Keselowskira. Ezzel a 30 éves oklahomai idei negyedik győzelmét ünnepelhette, egyben az elsőt a tavaszi triplázása óta.

Sikere révén a JGR elmondhatja magáról, hogy teljes egészében behúzta a rájátszás top 16-ös körét, lévén Darlingtonon Chase Briscoe, Gatewayen pedig Denny Hamlin révén ünnepelhettek a victory lane-en.

A harmadik pozícióban a playoffon kívüli Zane Smith ért célba, míg negyedik és ötödikként a kupáért harcoló Ryan Blaney, valamint Joey Logano zárt.

A futam után Bell politikai síkra terelte győzelmi beszédét.

Erről bővebben ebben a cikkben olvashatsz:

>>>>>Charlie Kirknek ajánlotta győzelmét Christopher Bell Bristolon



AKIK SZÁMÁRA VÉGET ÉRT A 2025-ÖS BAJNOKI HAJRÁ:

Josh Berry: Nála szerencsétlenebb embert nem hordott a hátán a NASCAR rájátszása, legalábbis az utóbbi időben. Darlingtonon baleset miatt búcsúzott már az első körben, míg Gatewayen szintén egy csattanás pecsételte meg idejekorán a sorsát. A pechsorozat Bristolon is folytatódott, ezúttal már a jobb-első keréknél fellobbant lángok képében. Ennek következtében a Wood Brothers 21-es Fordja villámgyorsan füstfelhőbe burkolózott, a dezorientálttá vált Berry pedig csak kisebb segítséggel tudott kiszállni. Öröm az ürömben, hogy nem esett baja, de később még azt a békát is le kellett nyelnie, hogy kedvenc egyetemi futballcsapatát, a Tennessee-t 41-44-re elverte a Georgia Tech.

Shane van Gisbergen: Már a második szakaszban megforgott, miután összeért William Byronnal. Később még egyszer szemben találta magát a forgalommal, a kockás zászlót pedig huszonhatodikként látta meg három kör hátrányban. Ez finoman szólva sem lett elég a top 12-es felvonáshoz.


Alex Bowman: A Hendrick Motorsports arizonai versenyzőjének is sikerült egyszer kiforognia, de később jó stratégiával és komolyabb hibák nélkül visszatért az élmezőnybe. A hajrában vadonatúj abroncsokat kapott, amitől azt remélték, hogy fel tudja tornászni magát az élre és megszerzi a továbbjutáshoz számára nélkülözhetetlen győzelmet. A végén belengetett újabb sárga zászló azonban keresztülhúzta a számításait. Az utolsó restartnál értékes pozíciókat vesztett és csak nyolcadikként fejezte be a napot, így mostantól már az ő 48-as Chevyjéről is lekerül a playoffot jelző sárga névtábla.

Austin Dillon: Csak harmincadik lett, ami egyet jelentett a kieséssel.



A MECCSBEN MARADÓKNAK SEM VOLT SÉTAGALOPP

Chase Elliott: A harmadik szakasz során Denny Hamlin meglökte John Hunter Nemechek autóját, aki ennek hatására eltalálta az előtte lévő HMS-es #9 Chevyjét. Az incidensnek köszönhetően Elliott nagy erővel a falnak csapódott és a járművében keletkezett sérülések miatt esélye sem volt arra, hogy visszatérjen a pályára. Innentől fogva az a groteszk helyzet állt elő, hogy a sorsa konkrétan saját csapattársa kezébe került. Ha ugyanis Bowman nyert volna, akkor a 2020-as bajnok válik biztos kiesővé. Végül nem sikerült az arizonainak a bravúr, így Elliott nyugodtabban dőlhetett hátra. Mondani sem kell viszont, hogy a Hendrick számára egyik forgatókönyv megvalósulása sem okozott volna felhőtlen örömet. Ilyen a sport.

Kyle Larson: Még mindig nem tudunk leszakadni az HMS-ről, de mit tegyünk, ha ennyi minden történt velük. A kaliforniai versenyző már az első szakasz végén bebiztosította magának a top 12-es körben való részvétel jogát, úgyhogy nagy valószínűséggel nem fájt annyira neki az enyhén szólva is problémás folytatás. Az 5-ös Chevy már a féltáv környékén összeszedett kisebb sérüléseket, az igazán nagy csapást viszont a hajrában szenvedte el, miután Briscoe eltalálta őt, a láncreakció pedig magával rántotta Daniel Suarezt is.

Larson törött felfüggesztéssel próbált meg visszaevickélni a pitbe, de menet közben elvesztette uralmát az autója felett és a belső falnak vágódott. Az extra szervizelés után visszatért ugyan a mezőnybe, de abszolút esélytelenként csak harminckettedikként zárt.

Denny Hamlin: A vége felé közeledve leesett a 11-es Toyota egyik kereke, aminek hatására eltalálta a pole-os AJ Allmendingert. Az incidensbe William Byron is belekeveredett, de az ő gépében nem keletkezett komolyabb kár.

A szabályok értelmében az önálló életre kelt kerék miatt Hamlint két kör erejéig büntetésből leparkolták és várhatóan két csapattagtól elbúcsúzhat az elkövetkezendő két futamon.


AKI ELŐTT KÜLÖN MEGHAJLUNK

Bár neki nincs köze a rájátszáshoz, mégis meg kell említeni a 23XI Racing negyedik, részidős Toyotáját vezető Corey Heimet. A karrierje mindössze hetedik Cup-bevetését teljesített georgiai ugyanis megszerezte első top 10-es eredményét a szériában, ráadásul egy hatodik hellyel. Ezzel ráadásul a csapat magasan legjobb pilótája is lett, hiszen a teljes munkaidős trió, név szerint Tyler Reddick, Riley Herbst és a legvégén balesetező Bubba Wallace csak tizenötödik, tizennyolcadik, illetve harmincnegyedik lett.


ÍGY KEZDŐDIK EL A RÁJÁTSZÁS TOP 12-ES FELVONÁSA SZEPTEMBER 21-ÉN, NEW HAMPSHIRE-EN:

  1. Denny Hamlin – 3,034
  2. Kyle Larson – 3,032
  3. William Byron – 3,032
  4. Christopher Bell – 3,028
  5. Ryan Blaney – 3,027
  6. Chase Briscoe – 3,018
  7. Chase Elliott – 3,013
  8. Bubba Wallace – 3,009
  9. Austin Cindric – 3,008
  10. Joey Logano – 3,007
  11. Ross Chastain – 3,007
  12. Tyler Reddick – 3,006

A BASS PRO SHOPS NIGHT RACE VÉGEREDMÉNYE: