Az IndyCarban megfújták a sárga zászlót, Alex Palou pedig egy alien

Az IndyCarban megfújták a sárga zászlót, Alex Palou pedig egy alien
credit: Penske Entertainment/Joe Skibinski



A Thermal Club és Long Beach utcái után az IndyCar Barber Motorsports Parkban rendezett futamán sem került elő a sárga zászló.

Ezt megelőzően utoljára 1986-ban – tehát 39 évvel ezelőtt – volt példa arra a szériában, hogy három verseny is mindennemű megszakítás nélkül, kizárólag zöld zászlós körülmények közepette zajlott le.


Ez a szám ráadásul könnyedén lehetne négy is, ha Will Power nem követ el egy karakteridegen hibát még a St. Pete-i nyitány legelején.

A döbbenetes „caution free” sorozat oka több tényezőre vezethető vissza.

Egyrészt emberemlékezet óta nem volt annyira magas színvonalú, tehetségekkel teli mezőnye a bajnokságnak, mint idén. Ez pedig már önmagában jelentősen redukálja a hibák esélyét.

Másrészt pedig ott van a tavaly nyáron debütált hibrid.

A rendszer révén az autót a pilóta már önállóan be tudja indítani, így nincs szükség figyelmeztető jelzésre, ha valaki lefullad a pálya mellett.

Emellett a hibrid megnöveli a gépek tömegét, ami hatással van az üzemanyaggal és abroncsokkal való stratégiára.

Az összetett éllovasa, Alex Palou ráadásul nemrég a FOX-nak elárulta, hogy a hibrid többletsúlya miatt az az érdekes helyzet állt elő, hogy a kocsi gyorsabb 90-95%-os tempó mellett, mintha folyamatosan a maximumra törekednének.

Több pilóta azonban nem rajong a spórolósdiért, aminek kapcsán Alexander Rossi egyenesen pocséknak nevezte a versenyzés jelenlegi minőségét.

Az unalomba fulladó körözgetések elkerülése végett az IndyCar Barber előtt bejelentette, hogy mostantól a kemény és lágy keverékű abroncsokból egyaránt két-két garnitúrát kell a csapatoknak használni annak érdekében, hogy minimum három pitkiállásra legyen szükség.


Szabályváltozás ide-oda, a végeredmény az alabamai roadon is mondhatni hozta az idei papírformát:

Nulla sárga zászló és Palou újabb domináns diadala.



A Chip Ganassi Racing spanyol szupertehetsége a pole-ból indulva összesen 81 kört töltött az élen a 90-ből, a befutó pillanatában pedig 16.0035 másodpercet vert a mögötte célba ért mclarenes Christian Lundgaardra.

Ezzel harmadik 2025-ös győzelmét ünnepelhette, teljes eddigi karrierjét tekintve pedig immár tizennegyedik alkalommal állhatott fel az IndyCar dobogójának tetejére.


A háromszoros – egyben regnáló – bajnok idei egyetlen nyeretlen futamát Long Beachben könyvelte el, ahol másodikként látta meg a kockás zászlót.

„Tökéletes nap, tökéletes hétvége” – nyilatkozta a spanyol a leintés után.

„Az autó elképesztő volt, hihetetlenül gyors! Iszonyú jól éreztem magam. Egy kicsit magányos voltam a pályán, de imádtam.”

A barberi pódium legalsó fokát Scott McLaughlin kaparintotta meg, de top 5-öt hozott még Rinus VeeKay és Will Power is.

Nem volt viszont jó napja Colton Hertának. A kaliforniai versenyző a második helyet szerezte meg az időmérőn, a második kiállása során azonban lefulladt értékes másodperceket veszítve. A pályára csak tizennegyedikként tért vissza, végül pedig be kellett érnie a hetedik pozícióval.

És, hogy hány kör óta porosodik a sárga zászló?

339.

Igen, jól olvastad.

A bajnoki tabellát tekintve Palou 196 ponttal vezet, míg másodikként Lundgaardot jegyzik 136-tal, a harmadik helyet pedig Kyle Kirkwood birtokolja 127-tel.

Az IndyCar következő futamát május 10-én, az Indianapolis Motor Speedway roadján rendezik, ahol komoly esély van arra, hogy tovább nyúlik a full-zöld éra.