Indy 500 a számok tükrében: Rekordok dőltek és legendák születtek

credit:IndyCar Media
Helio Castroneves győzelmével ért véget a 105. Indianapolis 500.
A hihetetlenül izgalmas hajrát hozott viadal a statisztikák szerelmeseinek sem okozott csalódást.
Most a legérdekesebb számadatokból szemezgetünk az IndyCar.com gyűjtésének jóvoltából.
- Castroneves karrierje negyedik Indy 500 győzelmét aratta, ezzel vezeti az örökranglistát AJ Foyttal, Al Unserrel és Rick Mearsszel holtversenyben.
- A brazil 46 évesen és 20 naposan, a viadal történetének negyedik legidősebb pilótájaként kortyolhatott bele a világ leghíresebb tejébe. A rekordernek Al Unser számít, aki 1987-ben, 47 évesen és 360 naposan diadalmaskodott. Őt Bobby Unser követi 47 esztendősen és 93 naposan (1981), míg a harmadikként Emerson Fittipaldit jegyzik 46 évvel és 169 nappal (1993).
- Castroneves a legelső olyan versenyző lett, aki a Team Penske-nek nyert 500-at (egészen pontosan hármat), majd sikerült egy újabbat is összehoznia, de már más csapat színeiben.
hirdetés
- A Meyer Shank Racing nem csak fennállása legelső Indy 500 győzelmét kaparintotta meg, de ezzel együtt az IndyCarban is most tudtak először versenyt nyerni.
- Az idei verseny minden idők leggyorsabb Indianapolis 500-a lett köszönhetően a 306.885 km/h-s átlagsebességének.
- Mindössze két sárga zászlós periódusra került sor a táv során, összesen 18 kör erejéig. Ez abszolút rekord.
- Az addigi legkevesebb pace car szakaszt az 1990-es és a 2019-es versenyek produkálták néggyel. A legkevesebb sárga alatt megtett körrel most vasárnapot megelőzően – szám szerint 21-gyel – 1976-ban, 2013-ban és 2014-ben zárták a futamot.

- A 105. Indy 500-at megelőzően még sosem tudott nyerni a 06-os számot viselő autó.
- Szintén ebben az évben győzött először olyan gép, amelynek jelölése 0-val kezdődik.
- Castroneves 12 év után diadalmaskodott újra az IMS oválján. Ezzel a rekordok listájának második helyén áll Juan Pablo Montoya mögött. A kolumbiai sztár 2015-ben, 2000-es első sikerét követően tizenöt esztendővel szerezte meg második győzelmét.
- A viadal fennállása során negyedik alkalommal sikerült a nyolcadik rajthelyet győzelemre váltani.
- A Honda tizennegyedik Indy 500 győzelmének örülhetett. Náluk többet – 27-et – csak az Offenhauser motorokkal futott gépek tudtak összehozni.
- A verseny legjobb újonca a Team Penske-s Scott McLaughlin lett, akit a huszadikként intettek le.
hirdetés
- A táv során harmincöt alkalommal változott az élen álló személye tizenhárom pilóta között. A csúcsot a 2013-as forduló tartja hatvannyolc vezető helyen történt cserével.
- Scott Dixon immár elmondhatja magáról, hogy eddigi 19 Indy 500-ából 14-en sikerült legalább egy kör erejéig az élre állnia. Ezzel beérte Tony Kanaant az örökranglista tetején.
- Will Power viszont negatív egyéni csúcsot állított be. Az ausztrál pilóta 2013 óta most először nem tudott egyetlen kört sem vezető helyen megtenni.
- Alex Palou, Pato O’Ward és Conor Daly személyében viszont hárman most tapasztalhatták meg először, hogy milyen érzés – ha csak ideiglenesen is – az első helyen haladni ezen a legendás viadalon.

“Versenyautót vezetni olyan, mint láncfűrésszel keringőzni” – Cale Yarborough