Kialakult a NASCAR Cup rájátszásának mezőnye

Az összetettet vezető Kevin Harvick a Cup-trófea mellett (credit:NASCAR)

Szombaton, a Daytona International Speedway oválján rendezék meg a NASCAR Cup Series alapszakaszának zárófutamát.

A rajt előtt William Byron még csak abban reménykedett, hogy képes lesz annyi pontot szerezni, ami elég a rájátszásba jutáshoz.

Saját bevallása szerint arról álmodni sem mert, hogy végül élete első győzelmét megszerezve kerül be a 2020-as bajnoki címért küzdők tizenhat fős mezőnyébe.

“Ez hihetetlen!” – örömködött a 22 éves pilóta. “A bajnokságért versenyezhetünk, ilyen nincs!!!!!”

Byron sikere révén a 24-es számú autó most először tehetett látogatást a Victory Lane-en Jeff Gordon utolsó, 2015 novemberében, Martinsville-en aratott győzelme óta.

Ők ketten ráadásul szinte teljesen egyidősen nyerték meg legelső futamukat is: Gordon 22 éves, 9 hónapos és 25 napos volt, míg Byron 22 éves, 9 hónapos és 1 napos.

Byron sikerének köszönhetően a Hendrick Motorsports négy pilótájából hárman is esélyesek maradtak a bajnoki címre, miután Chase Elliott és Alex Bowman győzelmeik által már korábban bebiztosították magukat a playoffba.

A gárdánál egyedül Jimmie Johnson vérzett el az alapszakaszban.

A szezon végén visszavonuló szupersztár számára Daytona jelentette volna az utolsó esélyt a playoffra. A futam végén azonban belekeveredett egy tömegbalesetbe, ami végérvényesen pontot tett a nyolcadik bajnoki címről szőtt álmaira.

Johnson – aki pozitív COVID-tesztje miatt júliusban kihagyni kényszerült Brickyard 400-at – ennek következtében már zsinórban második éve nem lesz ott a titulusért folyó hajrában.

Hogy még szomorúbb legyen a 44 éves pilóta fiaskója: a playoffhoz mindössze hat pontra lett volna szüksége.

A rájátszásba a már említett Elliott, Bowman és Byron mellett futamgyőzelmeiknek köszönhetően jutott még be Kevin Harvick, Denny Hamlin, Brad Keselowski, Ryan Blaney, Joey Logano, Martin Truex Jr., Austin Dillon és az újonc Cole Custer.

Rajtuk kívül, a megszerzett pontjaik révén szintén mehet a kupáért Aric Almirola, Kurt Busch, Kyle Busch, Clint Bowyer, valamint Matt DiBenedetto.

A NASCAR-nak a járványhelyzet miatt alapjaiban kellett átalakítania az alapszakasz naptárát, a playoff menetrendjében azonban nem kényszerültek semmilyen változásra, így az év utolsó tíz futama az előzetes terveknek megfelelő pályákon zajlik le.

A bajnoki címért folyó harc szeptember 6-án, Darlingtonon kezdődik.

Az alapszakasz bajnoki címét az idén már hét győzelemnél járó, az összetettet március óta megszakítás nélkül vezető Harvick kaparintotta meg.